LFCIMAO - logo
Godło Polski

Oferujemy kompleksowe opracowania oraz profesjonalne doradztwo z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Wykwalifikowana kadra specjalistów, terminowość realizacji zleceń, wysoka jakość opracowań, pozwala na bieżąco dostosowywać prowadzoną działalność gospodarczą naszych klientów pod względem formalno-prawnym do obowiązujących przepisów ochrony środowiska.

 

Audity systemów gospodarki odpadami

Oferujemy kompleksowy przegląd Jednostek Samorządu Terytorialnego i Przedsiębiorstw pod kątem realizacji obowiązków wynikających z przepisów dotyczących ochrony środowiska. Podczas auditu weryfikujemy:

  • sposób prawidłowej organizacji systemu gospodarki odpadami (np. segregowanie, odbiór),
  • przestrzeganie norm emisji zanieczyszczeń do powietrza, gleby i wody oraz emisji hałasu,
  • prowadzenie działalność z wykorzystaniem preparatów i substancji niebezpiecznych dla środowiska oraz sposób postępowania z nimi.

    Wynikiem przeprowadzonego auditu jest raport zawierający opis zgodności z wymogami prawa oraz zbiór zaleceń.

 

Ocena środowiskowa odpadów
Wykonujemy opinie o właściwościach odpadów w zależności od źródła ich pochodzenia lub kierunku zagospodarowania wraz ze wskazówkami dotyczącymi możliwości ich odzysku lub unieszkodliwiania. Prace realizujemy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Przedsiębiorców.

 

Dokumentacja środowiskowa w zakresie gospodarki odpadami i ściekami

  • wnioski niezbędne do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie, zbieranie, transport, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów,
  • podstawowa charakterystyka odpadów przeznaczonych do składowania,
  • oceny właściwości odpadów wraz z opinią dotyczącą możliwości ich wykorzystania,
  • karty informacyjne,
  • raporty oddziaływania na środowisko,
  • projekty technologii do przetwarzania odpadów,
  • indywidualne analizy odpadów na potrzeby własne Przedsiębiorców.

 

Projekty Badawczo-Rozwojowe w których uczestniczy Laboratorium

Formeth - technologia bezpośredniego rozkładu ścieków formaldehydu i urotropiny

Projekt „Inkubator Innowacyjności 2.0" przyczynił się do sfinansowania  9 wybranych prac B+R. Jednym ze zrealizowanych projektów jest „Formeth” czyli technologia do bezpośredniego rozkładu ścieków formaldehydu i urotropiny, której twórcą jest dr inż. Maciej Gliniak.
W ramach projektu powstał demonstrator technologii, który jest dostosowany do ciągłego prowadzenia procesu wraz ze stanowiskiem pomiarowym do szybkiej weryfikacji uzyskiwanych efektów procesowych.
W efekcie realizacji projektu możliwe jest demonstrowanie efektu zastosowania technologii u potencjalnych klientów, bazując na rzeczywistych próbkach ścieków. Jest to unikatowe rozwiązanie na rynku krajowym i międzynarodowym, które pozwala zademonstrować klientowi sposób działania technologii oraz efekty jej zastosowania po wdrożeniu w zakładzie.

Opiekun Grantu (Broker Innowacji):  mgr inż. Adelina Kasprzak

Więcej o technologii Formeth można przeczytać na portalu Innowacyjny Start

Cele projektu: Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej, energooszczędnej i ekologicznej technologii recyklingu odpadów mineralnych (m.in. popiołów, szlamów, osadów z procesów technologicznych, złóż antropogenicznych).

Planowane efekty: Przetwarzanie wspomnianych odpadów pozwoli na wprowadzenie na rynek unikatowych mączek mineralnych, dedykowanych do stosowania m.in. w procesach rekultywacji gruntów zdegradowanych oraz przywracania gruntom przeznaczonym pod wieloletnią uprawę monokulturową pierwotnych właściwości fizyko-chemicznych. Produkowane mączki mineralne będą:
1) wykonane z surowców w 100% obojętnych dla środowiska;
2) charakteryzowały się niezmiennymi, wysokimi parametrami jakościowymi;
3) wytwarzane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Skład konsorcjum:
- Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie – Lider,
- Politechnika Częstochowska w Częstochowie,
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
- Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie,
- Polski Instytut Rolnictwa sp. z o.o. w Warszawie,
- New Technology Trade sp. z o.o. w Warszawie. 

Opis projektu: Celem nadrzędnym projektu jest opracowanie metod monitorowania środowiska za pomocą teledetekcji satelitarnej (satelita SMOS, Sentinel 1). Przyczyni się to do wzrostu efektywności produkcji rolnej w Polsce oraz zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej. Monitoring satelitarny poprzez pomiar wilgotności gleby umożliwi również przeciwdziałanie skutkom suszy dostarczając informację o terenach zagrożonych suszą. Dane satelitarne umożliwią również pozyskanie informacji o terenach zagrożonych powodzią. Na podkreślenie zasługuje fakt, że stosowanie technik satelitarnych do obserwacji dystrybucji zasobów wodnych w glebie jest pomysłem unikatowym w skali kraju, a otrzymane dane nie wymagają aproksymacji przestrzennej. Zadania zaplanowane w niniejszym projekcie obejmują również problem niskiej zdolności retencyjnej gleb. W celu jej poprawy zaproponowano domieszkowanie gleb biowęglem. W związku z tym, że biowęgiel zawiera w sobie dużo węgla organicznego w formie stabilnej jak również substancje mineralne, zastosowany jako dodatek do gleby, poprawia jej strukturę, przez co wpływa na retencję wody. Ze względu na swoje właściwości, biowęgiel w połączeniu z odpowiednim nawożeniem mineralno – organicznym poprawia nie tylko strukturę, ale także jakość i żyzność gleby oraz umożliwia sekwestrację CO2 z ekosystemu. Projekt zakłada również szeroki przekrój badań laboratoryjnych i polowych, w celu określenia wpływu biowęgla na parametry fizykochemiczne różnych rodzajów gleb, dzięki czemu będzie możliwy dobór biowęgla o odpowiednich parametrach w zależności od typu gleby. Badania gleb domieszkowanych biowęglem będą również obejmować rejestrację zmian emisji strumienia CO2. Poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii do produkcji biowęgla, będzie również możliwa produkcja biowęgla o różnych parametrach, np. porowatości czy powierzchni właściwej. Transfer zdobytej wiedzy oraz upowszechnianie rezultatów badań będą możliwe dzięki współpracy z Przedsiębiorcami. W projekcie zostanie przygotowany prototyp oprogramowania dla rolników i przemysłu rolnego, który korzystając z danych satelitarnych i naziemnych pozwoli m.in. na ocenę zasobów wodnych w obrębie pola. Ponadto zostanie opracowany prototyp reaktora służący do samodzielnej produkcji biowęgla o parametrach dopasowanych do typu gleby.

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.soilaqchar.pl/

W ramach realizacji usługi badawczej zleconej do realizacji Uczelni, opracowano podstawowe założenia do produkcji kompostu ekologicznego z wykorzystaniem biopreparatów wraz z technologią jego wytwarzania. Do analizy wykorzystano frakcję podsitową wydzieloną ze zmieszanych odpadów komunalnych, trawę z bieżącego utrzymania terenów zielonych oraz komunalny osad ściekowy. Proces kompostowania przeprowadzono w 17 wariantach technologicznych, różniących się składem mieszanek odpadów, przepływem powietrza oraz ilością zastosowanego biopreparatu. W trakcie badań przeprowadzono analizy materiału zerowego oraz uzyskanego kompostu, dla których oznaczono m. in. czas trwania fazy termofilnej, wilgotność, aktywność tlenową, odczyn oraz zawartość substancji organicznej. Na podstawie otrzymanych wyników dokonano wskazania odpadów, które odznaczają się największą przydatnością do produkcji kompostu ekologicznego. Podczas prowadzenia doświadczeń uzyskano również pozytywne wyniki w zakresie możliwości redukcji uwodnienia komunalnych osadów ściekowych oraz zmniejszenie uciążliwości zapachowej podczas fazy termofilnej kompostowania. Przeprowadzone analizy wykazały przeciętny czas trwania fazy termofilnej na poziomie 4 dób, co stanowiło podstawę do wykonania schematów technologii produkcji kompostu – rysunków poglądowych układu bioreakcyjnego oraz schematu zakładu produkcyjnego. Jako najlepsze rozwiązanie techniczne zaproponowano modułową, zmodyfikowaną kompostownię kontenerową. Każdy moduł składa się z 3 samowyładowczych bioreaktorów zaopatrzonych w biofiltr oraz przenośnik taśmowy do opróżniania kontenerów. Zaproponowane rozwiązanie stanowi innowacyjne podejście do technologii kompostowania. Na etapie badań laboratoryjnych zweryfikowano możliwość wykorzystania ciepła odpadowego do procesów technologicznych ze skutkiem negatywnym (co jest efektem skrócenia długości fazy termofilnej kompostowania). Po zakończeniu prac projektowych Wykonawca usługi przeprowadził analizę i dobór niezbędnego parku maszynowego, który może zostać wykorzystany w projekcie technicznym zaproponowanej technologii produkcji kompostu ekologicznego. Dostępność rozwiązań zweryfikowano w oparciu o analizę AHP, w której istotnymi czynnikami były cena i dostępność urządzeń na rynku polskim.

W wyniku realizacji projektu powstała nowa eko-technologia, która ograniczy chemizację środowiska naturalnego oraz umożliwi przyrodnicze wykorzystanie odpadów ulegających biodegradacji, które nie mogą być unieszkodliwiane poprzez składowanie.